Історія Малої Виски

XVIII століття
За переказами, на місці сучасної Малої Виски існував хутір козака Никодима.

Офіційна історія Малої Виски розпочинає свій відлік з 1752 року коли, за даними місцевого краєзнавця Григорія Перебийноса, до берегів річки Малої Висі прибув перший гурт молдован-переселенців, які заснували тут постійне поселення.

XIX століття
Понад 8 тисяч десятин землі, що прилягали до новоствореного поселення, а також 918 селян Катерина ІІ подарувала князю Кудашеву. Він назвав поселення своїм іменем — Кудашеве, спорудив тут економію, церкву та маєток.

В середині XIX століття маєток у Кудашева купив ще один представник російської знаті — дворянин Улашин, який і дав містечку сучасну назву — Мала Виска.

XX століття
У листопаді 1917 року до Малої Виски прийшла звістка про Жовтневий переворот. В січні 1918 року тут було встановлено радянську владу.

22 лютого 1920 року через Малу Виску під час Зимового походу проходив кінний полк Чорних Запорожців Армії УНР.

Друга світова війна
1 серпня 1941 року розпочалася німецька окупація селища. Систематично чинились арешти та розстріли. Так, у Люцому лісі було розстріляно групу осіб єврейської національності. Понад 200 чоловік насильно відправили до Німеччини.

Повоєнний час
Німецька окупація завдала величезних збитків місту. Розпочалась повоєнна відбудова селища.

Незалежна Україна
Сьогодні Мала Виска – місто районного значення, де проживає 12 тис. жителів. Місто живе перспективами, які відкриваються разом з розвитком підприємства з переробки урану на базі найбільшого в Європі Новокостянтинівського родовища уранових руд.

інші Заклади категорії “Історія Малої Виски”

Цифровий паспорт